Logo


Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Gospodarstwo Eko-agroturystyczne Stokrotka
Wi±cka - Kapkazy 5
26-010 Bodzentyn
Tel 605 392 389

Gospodarstwo nasze po³o¿one jest w malowniczej miejscowo¶ci - Kapkazy - w gminie Bodzentyn, która z kolei znajduje siê w samym centrum Gór ¦wiêtokrzyskich. Na terenie tej gminy (min.) znajduje siê ¦wiêtokrzyski Park Narodowy (z puszcz± jod³ow±): - piêkno tej ziemi opisywa³ w swoich utworach Stefan ¯eromski.

Kapkazy znajduj± siê w pó³nocno - zachodnim krañcu gminy. Dojazd od Kielc - tras± na Warszawê lub przez Bodzentyn (ok. 40 km). Kapkazy - do niedawna - przysió³ek wiêkszej wsi - Wi±cki, to maleñka wioska po³o¿ona "z dala od szosy", co jest jej wielkim atutem: - tutaj czas siê zatrzyma³ i dziêki temu mo¿na naprawdê odpocz±æ.
Prowadzimy niedu¿e gospodarstwo rolne metodami ekologicznymi; pani domu jest ¶wietn± kuchark± i zna siê dobrze na kuchni tradycyjnej: upiecze chleb, zrobi mas³o, a jak trzeba to i uprzêdzie lnu i zrobi chodnik albo serwetki, obrusy i piêkne obrazy z kolorowej we³ny.
Prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne, a od 2010 roku - równie¿ edukacyjne.
Zapraszamy do siebie dzieci, m³odzie¿ i doros³ych, aby zobaczyæ jak dawniej wyrabiano p³ótno, jak dzi¶ jeszcze mo¿na upiec tradycyjny domowy chleb, zrobiæ samodzielnie mas³o czy ser i to wszystko za pomoc± prostych narzêdzi i sprzêtów, które do dzi¶ nam s³u¿±.
W gospodarstwie znajduje siê zadaszone miejsce do przyjmowania wiêkszej grupy dzieci lub m³odzie¿y, jest ogród, sad i plac zabaw dla dzieci, s± zwierzêta gospodarskie (krowy, konie, króliki, drób); jest wiêc to wspania³e miejsce dla edukacji dzieci i m³odzie¿y; jest te¿ ¶cie¿ka edukacyjna do poznawania flory i fauny okolicznych ³±k, pól i lasów. Opowiemy o dawnych zwyczajach , tradycjach i obrzêdach zwi±zanych z codziennym ¿yciem na wsi.

Oprowadzimy po gospodarstwie i pochwalimy siê swoimi zbiorami zgromadzonymi w Wiejskim Warsztacie Tkackim i ekspozycj± rêkodzie³a artystycznego (w du¿ej mierze wykonanego przez pani± domu).
W stworzonym przez nas Wiejskim Warsztacie Tkackim, pn. "Od ziarenka lnianego do ubranka gotowego", zebrane s± kolekcje obrusów haftowanych i koronkowanych rêcznie, obrazów ze sznurka, ozdób sporz±dzanych metod± origami, tkanych ubrañ lnianych, chodników - ukazuj±c, ¶wiadectwo istnienia dawnych zawodów, zwyczajów i zajêæ.
Bardzo dbamy o czysto¶æ i porz±dek w obej¶ciu, le¿y nam te¿ na sercu segregacja ¶mieci, dlatego te¿ swoim dobrym przyk³adem mo¿emy wiele nauczyæ dzieci, m³odzie¿ (i doros³ych).
Gospodarstwo w 2013 roku zdoby³o zaszczytny tytu³ najlepszego gospodarstwa agroturystycznego w województwie ¶wiêtokrzyskim w konkursie na "Piêkne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne".

W czasie pobytu w naszym gospodarstwie gwarantujemy poznanie tradycji i staropolskich obyczajów ziemi ¶wiêtokrzyskiej oraz doskona³y wypoczynek i rekreacjê, skierowan± do przedszkolaków, uczniów ze szkó³ podstawowych oraz osób starszych ceni±cych sobie m³odzieñcze wspomnienia. Warsztaty w sposób prosty i przyjazny wprowadzaj± w ¶wiat tradycji, przyrody i ekologii.
Zajêcia prowadzone s± w obrêbie gospodarstwa zarówno w wiacie edukacyjnej z widokiem na krajobraz kulturowy, "¶cie¿ce ekologicznej" - gdzie w gêstwinie ¼d¼be³ rozmaitych poszukasz czego¶ dla zdrowia, odkrywaj±c niepowtarzalny wiejski klimat, jak i w rozleg³ym ogrodzie na placu zabaw, w terminie do uzgodnienia, przez gospodyniê - Pani± Krysiê, metodami dostosowanymi do ró¿nych grup wiekowych - czas trwania zajêæ 4-5 godz.
Starali¶my siê stworzyæ miejsce, gdzie zwyk³a, prosta wiejska potrawa smakuje wyj±tkowo, a zapach pieczonego chleba, przywo³uje dzieciêce wspomnienia.
W gospodarstwie naszym dla ka¿dego uczestnika warsztatów przygotowywany jest poczêstunek z kaw±, herbat±, wiejskim plackiem oraz niezliczon± ilo¶ci± kanapek z surowców naturalnych, ekologicznych - pochodz±cych z w³asnego gospodarstwa ekologicznego.
Zagroda gospodarska zaprasza do poznania wielu zwierz±t gospodarskich (krów, byczków, kucyka, królików, które przywo³uj± niepowtarzalny wiejski klimat. Ponadto s± jeszcze zwierzêta egzotyczne (pawie, ba¿anty bananowe I srebrne, gêsi nilowe, kaczki, ozdobne kurki - araku³y oraz ¿ó³w "Tadeusz".
W obrêbie naszej zagrody wypoczniesz ucz±c siê obserwuj±c, zg³êbiaj±c i poznaj±c tajniki zwyczajów, obrzêdów, rzemios³a wiejskiego, pracy na roli, w gospodarstwie, w domu, np.: sianokosów, m³ocki zbo¿a cepami, pieczenia chleba, kiszenia kapusty czy rêkodzie³a wiejskiego  


Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto


 
Odwiedzi³o nas: 1 go¶ci